Kurzajki, czyli inaczej brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), to jedne z najbardziej powszechnych problemów skórnych. Szczególnie często atakują dzieci. Szacuje się, że aż 15% z nich ma problem z kurzajkami.

Skąd biorą się kurzajki?

Do powstania kurzajek dochodzi na skutek bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najpowszechniejszymi źródłami zakażenia jest uścisk dłoni z nosicielem wirusa lub zetknięcie z powierzchnią, na której wirus mógł przetrwać – najczęściej w szatniach, publicznych toaletach i na basenach. Stąd też głównymi ofiarami kurzajek są dzieci, które często nie przestrzegają zasad higieny i tym samym są bardziej narażone na zakażenie.

Nie każdy kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego kończy się jednak powstaniem kurzajek. Na ogół układ immunologiczny jest w stanie poradzić sobie z zakażeniem, całkowicie zwalczając wirusa i zapobiegając wytworzeniu się brodawek. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli układ odpornościowy jest osłabiony (np. na skutek przebytej infekcji) lub jeśli wirus HPV trafi na otwartą ranę. Wówczas ryzyko wystąpienia kurzajek jest znacznie większe.

Kurzajki na dłoniach

Jedną z najczęściej występujących form brodawek są kurzajki na palcach u dłoni. Nie powodują one bólu oraz nie są szczególnie dokuczliwe, jednak wyglądają nieestetycznie i mogą zniechęcać innych do kontaktu z osobą na nie cierpiącą. Najczęściej zanikają samoistnie po upływie 1-2 lat, ale nie należy czekać aż same ustąpią.  W celu pozbycia się problemu stosuje się leki na kurzajki dostępne bez recepty lub przepisane przez lekarza dermatologa.

Obecnie jedną z najpowszechniejszych metod leczenia kurzajek w domu są płyny z kwasem mlekowym i salicylowym do bezpośredniego nakładania na skórę, jak lek Brodacid. Lek ten jest dostępny bez recepty w każdej aptece, co ułatwia dostęp do leczenia.

Kurzajki na stopach

Brodawki na stopach często występują na skutek zakażenia na podłogach basenów i sal gimnastycznych. Bywają dokuczliwe i bolesne, zwłaszcza jeśli zmiany obejmują podeszwę stopy, ale mogą pojawiać się również kurzajki na palcu u nogi.