Pojawienie się u dziecka kurzajki stawia rodziców przed nie łatwym wyzwaniem, a mianowicie jakie podjąć działania, aby uwolnić swoje dziecko od nich. Kurzajka jest grudkowatą zmianą skórną, która nieestetycznie wygląda. Wywołuje ją wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego i chociaż zazwyczaj bywają bezbolesne, to występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Przyczyny powstawania kurzajek u dzieci

Wirus HPV przeważnie dostaje się do organizmu ludzkiego, gdy skóra jest uszkodzona. Nie musi być to mocne uszkodzenie. W zupełności wystarczy otarcie naskórka bądź skaleczenie. Dzieci mają dużo energii oraz są ruchliwe, dlatego o skaleczenie nie trudno. Co więcej, kurzajki są niestety zaraźliwe i powstają przy braku odpowiedniej higieny.

Dzieci uwielbiają biegać boso, lubią się też dzielić i korzystać z rzeczy rówieśników. Takie zachowanie daje ogromną możliwość do przenoszenia się wirusa. Ponadto do powstawania kurzajek może się przyczynić nieodpowiednia dieta, obniżona odporność oraz często spotykane wśród dzieci, obgryzanie paznokci. U osób dorosłych organizm zazwyczaj sam radzi sobie ze zwalczaniem wirusa HPV. U dzieci niestety system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie jest w stanie sam zwalczyć infekcji. Dzieci dopiero około 12. roku życia mają ukształtowany system immunologiczny.

Najczęściej kurzajki występują u dzieci na dłoniach oraz stopach i palcach. O wiele rzadziej można je spotkać także na twarzy, łokciach oraz przedramionach. Dlatego ważne jest systematyczne oglądanie dziecka pod kątem ich obecności. Wirusem można zarazić się w każdym wieku. Łatwo można pomylić je z odciskiem, zwłaszcza gdy występują na stopach. Bywa również, że kurzajka ulokowana na stopie zaczyna boleć. Jeśli jako rodzice nie jesteśmy pewni czy mamy do czynienia z kurzajką, czy też odcinkiem powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza.

Metody leczenia kurzajek u dzieci

Przede wszystkim wybór sposobu leczenia zmian brodawkowatych powinien być skonsultowany z lekarzem dermatologiem bądź pediatrą. Specjalista po obejrzeniu danej zmiany zaproponuje najmniej bolesne oraz odpowiednie metody leczenia. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kurzajek. Jedne są mniej bolesne inne nieco bardziej.

Brodawki można usuwać stosując preparaty zawierające takie substancje jak: kwas mlekowy, kwas salicylowy bądź mocznik. W leczeniu kurzajek można stosować odpowiednio dostosowany patyczek lapisowy. W ciężkich przypadkach można zdecydować się na terapię kwasem TCA, zabieg łyżeczkowania, laseroterapii bądź usuwaniu brodawek za pomocą ciekłego azotu. Doskonałym sposobem jest płyn na skórę Brodacid, który  zawiera substancje czynne o sprawdzonym działaniu: kwas mlekowy i kwas salicylowy. Dzięki niemu przeprowadzisz skuteczną i bezinwazyjną kurację samodzielnie w domu.

Bardzo ważne jest uświadamianie dziecka i unikanie zakażenia wirusem wywołującym kurzajki. Każdy rodzic powinien przestrzegać dziecko przed:

  1. chodzeniem bez obuwia zwłaszcza w miejscach, gdzie często przebywają inni ludzie np. na basenach, salach gimnastycznych;
  2. pożyczaniem i nadmiernym dotykaniem osobistych przedmiotów innych osób.

Rodzice powinni również nauczyć swoje dzieci jak prawidłowo dbać o higienę oraz jak zabezpieczać i oczyszczać skaleczenia.