Niepokoi Cię zmiana skórna i zastanawiasz się, jak wyglądają kurzajki? Może to być dobre rozpoznanie, bowiem zakażenie wirusem HPV, które powoduje powstawanie brodawek, jest dosyć popularnym problemem. Zarazić można się na basenie, siłowni czy w saunie — wystarczy zapomnieć obuwia na zmianę. Oto pomocne informacje, które pozwolą Ci zidentyfikować konkretne rodzaje kurzajek. 

Kurzajka — jak wygląda?

Nietypowe zmiany skórne to zawsze powód do stresu, nawet jeśli finalnie okazuje się, że nie jest to nic poważnego. Jednak ze względu na to, że wirus HPV ma około stu różnych podtypów, kwestia tego, jak wyglądają kurzajki, nie zawsze jest dla niewprawnego oka taka łatwa do rozpoznania. Są to grudkowe zmiany, mające nieregularny lub okrągły kształt (⌀~10mm), w kolorze skóry lub szarym, zdarzają się też żółtobrązowe kurzajki. Ich powierzchnia jest chropowata, nierówna, często mówi się, że przypomina kalafiora.

Charakterystyczne jest to, że pojawiają się na dłoniach i w okolicy paznokci. Wiesz już, jak wygląda kurzajka. Co jednak należy z nią zrobić? Wiele brodawek odpada samych, ale dopiero po okresie około dwóch lat. Nie warto narażać się na powikłania. Domową i skuteczną kurację możesz przeprowadzić za pomocą płynu na skórę Brodacid.

Jak wygląda kurzajka na stopie?

O ile dla wielu osób brodawka na dłoni nie jest ogromnym problemem, czy to zdrowotnym, czy estetycznym, tak zmiana na śródstopiu czy koło palca może powodować już spory dyskomfort podczas chodzenia. Podobnie sytuacja ma się w przypadku odcisków, a co ciekawe, ich leczenie również oparte jest na używaniu preparatów zawierających kwas salicylowy. Jak wygląda kurzajka na stopie? Na początkowych etapach może ona być podobna właśnie do nagniotka, później przypomina już brodawkę zwykłą.

Różnicą jest to, że ze względu na umiejscowienie, ulega ona spłaszczeniu, otacza ją też zrogowaciały naskórek. Dodatkowo to jak wygląda kurzajka na stopie, w porównaniu do zmian na dłoniach, odróżnia też rozmiar (może mieć ⌀~2cm!) oraz głębokie umiejscowienie, co powoduje ból. Oprócz głębokich myrmecia, na stopach występują także brodawki mozaikowe — tworzą one po prostu większe skupiska, jednak są bardziej powierzchniowe. Podtypy wirusów, których zarażenie wpływa na pojawienie się brodawki, to HPV-1, HPV-2, HPV-4 oraz HPV-63.

Kurzajka na palcu — jak wygląda?

O tym, jak wygląda kurzajka na palcu, powiedzieliśmy więcej w pierwszym akapicie. Najczęściej w tym miejscu oraz w okolicy dłoni pojawiają się bowiem brodawki zwykłe. Inaczej mogą jednak wyglądać zmiany skórne u dzieci, wśród których zakażenie HPV jest dosyć powszechne — do 12 roku życia odporność dopiero się kształtuje, przez co maluchy są po prostu narażone na częstsze zachorowania. Wystarczy dodać do tego fakt, że dorastające osoby niekoniecznie zdają sobie też sprawę z zagrożeń, które wynikają z np. biegania na boso czy używania tego samego ręcznika do rąk, co najlepszy przyjaciel.

Jak wygląda kurzajka na palcu dziecka? Zwykle pojawiają się brodawki płaskie, mające gładką powierzchnię, a nie chropowatą. Mają one kolor skóry, mogą też być żółtobrązowe. Oprócz dłoni, a właściwie ich grzbietów, występują również na twarzy oraz blisko zadrapań, warto więc pamiętać o nakładaniu plastra na wszelkie skaleczenia oraz otarcia.