Kurzajka, zwana również brodawką, to potoczna nazwa zmiany skórnej, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ta grudkowata i nieestetyczna narośl najczęściej atakuje ludzi młodych i nieleczona potrafi powracać niczym bumerang. Któż z nas nie borykał się z tym problemem? Nic w tym dziwnego, ponieważ do zakażenia wystarczy drobna rana i kontakt z wirusem, a największym ryzykiem są szkolne szatnie, baseny lub nawet salony kosmetyczne.
Jak wygląda brodawka?
Zanim poznamy budowę kurzajki, warto wspomnieć o tym, iż znanych jest blisko 100 różnych odmian tych zmian skórnych. To nie mała liczba, jednak ich wygląd jest bardzo charakterystyczny i łatwo możemy je odróżnić, od np. odcisków. Wyglądem przypominają nieregularne grudki, które w początkowej fazie mogą być niezauważalne.
Z racji sposobu zakażenia, najczęściej atakują dłonie, a także stopy. Kolorem przypominają odcień skóry, jednak są od niej w widoczny sposób oddzielone. Brak im też ciemnego wypełnienia. Mało tego, w niektórych przypadkach mogą łączyć się w większe grupy i z niewielkiej brodawki, która osiąga średnicą do 10 mm, robi nam się skupisko, które może nam już utrudniać życie.
Brodawka niejedno ma imię, czyli jak rozpoznać ich rodzaje?
Nawet tak mała zmiana skórna, jaką jest kurzajka, może mieć swoje odmiany. Oto przykłady:
- Brodawka stóp – to szczególnie zakaźny i uciążliwy rodzaj brodawki. Potrafi głęboko wejść do organizmu i utrudniać poruszanie się. Szczególnie gdy znajduje się na podeszwie stóp oraz w okolicach paznokci.
- Brodawka zwykła – jedna z najbardziej popularnych. Pojawiaj się z reguły na dłoniach i nie są ciężkie do wyleczenia. Nie sprawia bólu, jednak może być nieestetyczna, ponieważ wyglądem przypomina nieregularną i szorstką grudkę.
- Brodawka płaska – jest zmorą głównie dzieci i młodzieży i pojawia się na twarzy, rękach i przedramionach. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami (1-4 mm) i tendencją do samoistnego zanikania.
- Brodawki narządów płciowych – są to jedne z bardziej zaraźliwych i groźnych odmian brodawek. Ich pojawienie się należy natychmiast skonsultować z lekarzem.
Jak powstają kurzajki?
Jak już wiemy, kurzajką możemy zakazić się, poprzez kontakt z osobą chorą lub w wyniku użycia wspólnych przedmiotów m.in. ręcznika, kosmetyków. Najbardziej sprzyjającymi warunkami są baseny, sauny i np. salony kosmetyczne. W przypadku tych pierwszych kluczowym czynnikiem jest wysoka wilgotność, która sprzyja rozwojowi wirusa. Natomiast w salonach kosmetycznych możemy mieć styczność z niewysterylizowanymi narzędziami.
Objawy nie zawsze będą widoczne od razu, ponieważ kurzajka ma zdolność do pozostania w stanie uśpienia. W tym czasie jesteśmy jednak nadal nosicielami wirusa i możemy zrażać innych. Dlatego ważne jest systematyczne dbanie o swoje zdrowie, a w przypadku miejsc publicznych, noszenie klapek ochronnych i używania własnych przyborów.