Większość z nas posiada na ciele przynajmniej kilka zmian skórnych. Mimo tego, że wiele osób zamiennie używa tych dwóch pojęć, to jednak brodawka i włókniak różnią się nie tylko wyglądem, ale także sposobem zakażenia. W jaki zatem sposób odróżnić te dwa przypadki? Może nie zawsze jest to proste, istnieje jednak kilka cech, dzięki którym można je rozpoznać.

Co łączy brodawkę i włókniak?

Włókniak zalicza się do łagodnych nowotworów, mających swoje pochodzenie w tkance łącznej. Nie jest jednak niebezpieczną dla zdrowia zmianą skórną. Prawie każda dorosła osoba ma na skórze, co najmniej jeden włókniak. Niektórzy mają ich bardzo wiele na całym ciele.

Często pojawiają się wraz z wiekiem i mogą skutecznie utrudniać nam życie. W jaki sposób? Otóż jego umiejscowienie jest nierzadko powodem uszkodzenia włókniaka. Mogą to być miejsca, w których dochodzi do otarć z odzieżą lub na twarzy. Usuwanie tych zmian jest zatem spowodowane głównie kwestiami estetycznymi, ponieważ same w sobie nie stanowią często zagrożenia. Nierzadko istnieje niebezpieczeństwo usunięcia lub uszkodzenia włókniaka mechaniczne. Ma to miejsce szczególne, gdy zmiana taka znajduje się obrębie miejsc przez nas golonych np. twarz, pachwiny, nogi.

Brodawka (kurzajka) natomiast jest zmianą skórną, wywołaną zakażeniem wirusem HPV. Wyróżniamy ich kilka rodzajów, jednak większość z nich wyglądem przypomina grudkowatą narośl, upodabniającą się kolorem do skóry. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z osobą chorą lub korzystania np. z tych samych klapek i ręczników na basenie.
Te przypadki łączy często podobny wygląd, więc jeżeli mamy jakieś wątpliwości, warto to skonsultować z dermatologiem.

Jak pozbyć się brodawki i włókniaka?

Do najczęstszych metod usuwania brodawek zaliczamy stosowanie preparatów, które można bezpiecznie używać w domu, jak płyn na skórę Brodacid, który dzięki zawartości kwasu mlekowego i salicylowego, pozwoli bezboleśnie pozbyć się problemu.

Włókniaki z kolei usuwa się w sposób mechaniczny najczęściej za pomocą lasera. W tym celu należy udać się do gabinetu dermatologicznego i w bezpieczny sposób pozbyć się niechcianej zmiany skórnej. Poza laserem możemy także spotkać się z metodą zamrażania takich zmian ciekłym azotem, jak również koagulować prądem.

Warto na bieżąco śledzić wszelkie zmiany zachodzące na skórze, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc odsłoniętych na działanie warunków pogodowych, ponieważ jest to jeden z czynników sprzyjającym powstawaniu zmian skórnych. Odpowiednio wczesne zauważenie takich zmian, w tym brodawek i włókniaków, może nas uchronić przed bardziej niebezpiecznymi znamionami.