Brodawki i kurzajki to zmiany skórne, które wyglądają nieestetycznie i powodują duży dyskomfort. Powodem ich powstawania jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą już zakażoną lub przed dotyk rzeczy, na których wirus może przetrwać. Najczęściej dochodzi do tego w miejscach użytku publicznego, takich jak szatnie, toalety czy sauny. Jak zlikwidować kurzajki? Podpowiadamy.
Miejsca ryzyka oraz profilaktyka
Brodawki potocznie nazywane również kurzajkami, to zmiany w postaci narośli powstające najczęściej na dłoniach oraz stopach. Ich wyleczenie często jest żmudne i mało efektywne. Powodem tego jest użycie nieodpowiednich środków. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV może dojść na przykład poprzez uścisk dłoni z osobą zakażoną.
Szczególnie niebezpieczne są miejsca publiczne. To na przykład baseny, sale gimnastyczne czy hotele, w których dezynfekcja przeprowadzana jest w nieprawidłowy sposób. Czy można uniknąć zakażenia? Zawsze jest jakieś ryzyko! Jednak można zastosować działania, które zmniejszą prawdopodobieństwo zakażenia:
- Chroń uszkodzoną skórę – to właśnie tą drogą wirus dostaje się najczęściej. Zadrapania, otarcia i rany to najprostsza droga do zakażenia. Jeśli na Twoich stopach albo dłoniach powstały jakieś uszkodzenia, należy je zdezynfekować i odpowiednio zabezpieczyć, na przykład poprzez użycie plastra.
- Dbaj o odporność – silny organizm powinien poradzić sobie z zakażeniem. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę, suplementację oraz regularną aktywność fizyczną.
- Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną – to punkt, o który trudno zadbać. Nie zawsze bowiem można mieć pewność, że osoba, z którą właśnie się witasz przez podanie dłoni jest zdrowa. Jeśli jednak masz takie informacje, warto o nich pamiętać.
- Nie rozdrapuj brodawek – stosowanie pumeksu, czy też rozdrapywanie zmian to nic dobrego. Wówczas istnieje duże ryzyko, iż wirus zostanie przeniesiony na zdrowe miejsca na skórze.
- Bądź ostrożny w miejscach podwyższonego ryzyka – sauny, baseny i tym podobne miejsca mogą być niebezpieczne. Warto stosować klapki, unikać dotykania poręczy i innych przedmiotów ogólnodostępnych oraz pamiętać o dezynfekcji.
- Obserwuj skórę – bardzo ważne jest szybkie działanie. Dzięki niemu wyleczenie skóry może odbyć się szybciej i wysoce efektywnie.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pomimo zachowania ostrożności skóra zostanie zakażona? Kurzajki – jak się pozbyć? Na to pytanie odpowiedź znajduje się w kolejnym fragmencie artykułu.
Brodawki – jak usunąć?
Aby pozbyć się uciążliwego problemu i wyleczyć skórę, warto zastosować środki, które są skuteczne. Doskonałym przykładem jest lek Brodacid, w formie płynu do stosowania miejscowego. Substancje czynne, takie jak kwas mlekowy i salicylowy zmiękczają i rozpulchniają kurzajkę. To sprawia, że zrogowaciały naskórek się złuszcza. Kwas mlekowy niszczy zrogowaciały naskórek. Płyn można nabyć w aptece bez recepty.
Poza lekami można również zastosować zabiegi:
- Silny peeling
- Zamrażanie
- Leczenie laserowe
Leczenie kurzajek i brodawek. Podsumowanie
Kurzajka na stopie – jak się pozbyć? Tego rodzaju pytania często słyszą specjaliści od stóp. Brodawki bowiem najczęściej pojawiają się właśnie na stopach oraz dłoniach. Bardzo ważna jest ostrożność w miejscach ogólnodostępnych, jednak mimo tego ryzyko zakażenia wciąż istnieje. Aby leczenie skóry było efektywne, warto zastosować dobrej jakości leki, takie jak na przykład Brodacid w formie płynu na skórę.